نمای رومی ایرانی

نمای رومی ایرانی

تیر ۱۶, ۱۳۹۸

نمای رومی یا نماکاری رومی، نمایی به سبک کلاسیک است که از معماری روم باستان ایده گرفته است. این نوع نما، جزء طراحی‌های لوکس و گرانقیمت به حساب می‌آید. و اگر بخواهیم به صورت واقع گرایانه تری به این موضوع بنگریم، نمای رومی ایرانی در حال حاضر وارد فرهنگ ساختمانی ایرانیان شده و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. با توجه به اینکه سنگ تراورتن که عموما در نمای رومی مورد استفاده قرار می گیرد در ایران به وفور وجود دارد، باید از نمای رومی در جهت تقویت فرهنگ ایرانی استفاده شود.

نمای رومی ایرانی

نمای بیرونی ساختمان به سبک رومی یا به اصطلاح نمای رومی در تمام دنیا طرفدار دارد، در ایران نیز میتوان به وفور این مدل طراحی بیرونی را در شهر دید. برای زیباتر شدن ساختمانها نمای آن ها از اهمیت خاصی برخود دار می باشد هم برای زیبای شهر شما می‌توانید از این نماها از ساختمان هایتان بهره گیری نمایید و بی شک ساختمان ها با این سبک از نمای بیرونی منحصر بفرد خواهند شد

در صورتی که بومی سازی نمای رومی یعنی به صورت نمای رومی ایرانی به خوبی انجام شود شاید در سال های آینده شاهد طرح های فوق العاده زیبای رومی باشیم که با فرهنگ ایرانی نیز سازگاری داشته و نظر تمام کارشناسان فرهنگی را به خود جلب می کند.

المان های رایج بکاربرده شده در نمای کلاسیک رومی ایرانی

  1. ستون‌های کوتاه تزئینی
  2. استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
  3. سرستون‌ها و کله‌گاوی‌ها
  4. قوس‌های بزرگ همراه با  نقشه‌های ظریف برجسته
  5. انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره

علاوه بر این بسیاری از ستون های کار شده در نما کاذب هستند و هیچ کاربردی جز تزئین ندارند.
با توجه به اهدافی که برای معماری تعریف شده است انجام چنین حرکاتی بدور از منطق می باشد.
معماری باید صادق باشد و فرم بیرونی تابع فرم درونی و سازه ساختمان باشد.

صرفا پوشاندن یک ساختمان مدرن با لایه های سنگ آن را به ساختمان کلاسیک تبدیل نمی کند.
پس معماران بجای اینکه ابزارهای سه بعدی نمای کلاسیک از دوره های مختلف را از اینترنت دانلود کنند و بدون حساب و کتاب در مدل سه بعدی خود کپی کنند یک طراح نمای کلاسیک نخواهند بود.
آنچه معماری کلاسیک را بی نقص و پر ابهت می نماید اصول طراحی معماری و خط فکری معمار کلاسیک است که در تمامی هنرهای آن زمان مشهود بوده است.

معمار، نقاش، مجسمه ساز و آهنگر همه و همه از یک اصول فکری پیروی می کردند که چنین آثار هنری خلق کرده اند.


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


قیمت نمای سیمانی قیمت نمای رومی نماکاری رومی نمای رومی سیمانی نماکاری شسته اجرای نمای سیمانی سیمانکاری نما نماکاری سیمانی نماکاری محمد رضا زاده اسبفروشانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه