نمای کلاسیک

نمای کلاسیک ساختمان و مصالح و ابزارهای آن

مارس 13, 2019

نمای کلاسیک و طراحی اصولی آن از مهم‌ترین مواردی هستند که در ساختمان‌ها باید توسط کارشناسان مربوطه صورت گیرد. در طراحی نمای کلاسیک علاوه بر مواردی که در طراحی نما و نمای رومی به‌ صورت کلی در نظر گرفته می‌شود، باید به یک سری موارد بیشتری همچون میزان تناسب میان اجزای استفاده شده در نماهای کلاسیک توجه کرد.

نمای کلاسیک چیست؟

نمای کلاسیک به نمایی گفته می‌شود که ریشه در معماری روم باستان دارد. این نوع نماکاری کلاسیک،تمام یا بخش اعظم نما کلاسیک را پوشش می‌دهد. که جلوه ی نمای کلاسیک به بنا می بخشد. در اجزای نماهای کلاسیک، اکثرا از انواع سنگ‌هایی نظیر مرمر، تراورتن، گرانیت و در موارد محدود از سیمان‌ سفید استفاده می شود.

در ایران بی نظمی زیادی در نمای ساختمان ها به دلیل عدم وجود سبک قانونمندی به اسم نمای کلاسیک ایرانی وجود دارد.

نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود  این است که بخش بیشتری از نماکاری کلاسیک به‌صورت قطعات از پیش آماده شده هستند . و در محل فقط روی بدنه خارجی نما نصب می‌شوند که جلوه ای از نماکاری کلاسیک را به بنا می بخشند.

نمای کلاسیک
نمای کلاسیک چه نمایی است

نمای کلاسیک ایرانی

واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی شود. بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می شود. کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها دقیقا در طراح های رومی وجود دارد و به کرات از آنها استفاده می شود.

یکی از دلایل افزایش نماهای کلاسیک ، مربوط به جزئیات نمای کلاسیک رومی ساختمان هاست که نسبت به معماری اسلامی و ایرانی پیچیدگی ها کمتری دارند .

طراحی ویلا  ویا ساختمان با سبک های طراحی ویلا مدرن،طراحی ویلا مینیمال ، طراحی ویلا کلاسیک ، ایرانی ، ترکیبی و….. بستگی به اقلیم ،موقعیت ملک و دید طراح نسبت به انجام کار می باشد.

اجرای نما کلاسیک سیمانی

از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل نمای کلاسیک اجرای آن است.
شگفت‌انگیز است اگر بدانیم اجرای دقیق و اصولی نمای رومی یا کلاسیک، تضمین‌کننده یک نمای زیبا و ماندگار برای بنا خواهد بود.
این در حالی است که کوچک‌ترین سهل‌انگاری در حین اجرا، می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را رقم بزند.

نکته ای دیگر که در طراحی و اجرای این نوع نما باید مدنظر قرار داد، متناسب بودن المان‌های به‌کار رفته است در واقع ابعاد المان های به کار رفته، با توجه به ویژگی های ابعادی ساختمان تغییر خواهد کرد.

در نتیجه نمای رومی یا کلاسیک یک نمای منحصر به فرد خواهد بود. به همین دلیل نمی توان نمای ساختمان های مختلف را کپی برداری کرد

نکاتی در رابطه با مصالح در نما کلاسیک

در این نوع نما (نماکاری کلاسیک یا نمای کلاسیک)، بیشتر از انواع سنگ‌هایی نظیر تراورتن، مرمر، گرانیت و در موارد محدود از سیمان‌سفید استفاده می‌کنند.
نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که اجزای زیادی از نما کلاسیک به‌صورت قطعات از پیش آماده هستند و در محل فقط روی بدنه خارجی نما نصب می‌شوند.

همچنین از مصالح نوین بتن الیاف شیشه(GFRC) به جای سنگ استفاده می شود.
زیرا به راحتی با فرم های دلخواه قالب گیری می شود و هزینه آن از تراشیدن سنگ و بوجود آوردن فرم های خاص کمتر می باشد.

حجم زیاد مصالح استفاده‌شده باعث سنگین شدن نمای ساختمان خواهد شد. به همین دلیل جدا شدن و سقوط هر قسمت از نما، تلفات مالی و جانی زیادی را در پی دارد. به همین خاطر توصیه می‌شود که از نمای کلاسیک یا رومی در مناطق زلزله‌خیز کمتر استفاده شود. یا حداقل در صورت استفاده از اصولی بودن اجرای آن اطمینان حاصل کنید.

هشدار دیگری که لازم به ذکر است استفاده از مصالح باکیفیت است.
در نما کلاسیک یا رومی، حجم سازی برای برجسته کردن نما و جلوه بیشتر آن، کاری است که شاهد رواج آن در بین فروشندگان سنگ به‌جای حجم‌های از پیش‌ساخته شده هستیم.

هرچند که حجم سازی برای فروشندگان سنگ، همراه با سود مالی زیادی است عامل بسیاری از تلفات بعد از اجرای نما، ازجمله جدا شدن صفحات حجم و همین‌طور سقوط آن است. به همین دلیل استفاده از حجم‌های کارگاهی که از سنگ‌های دورریز ساخته‌شده‌اند منسوخ‌شده است.

ابزار ها در نما کلاسیک

در طراحی معماری نمای کلاسیک با استقاده از ابزارها و تزئینات که در آن بکار می رود ،نمای ساختمان را به همان میزان شکیل تر و باشکوه تر نمایش می دهد، البته امروزه بیشتر ساختمان ها با طراحی معماری نما کلاسیک در تمام سطح شهر دیده می شوند ، که تفاوت آنها در استفاده از میزان ابزارها می باشد. به طوری که در ساختمان های با نما کلاسیک مجلل، استفاده از ستون ها و سرستون های بزرگ می باشد.

این سبک نماها کارفرمایان زیادی را جلب کرده، چرا که در طراحی معماری آن، روند طراحی با توجه به ابزارهای استفاده شده تقریبا پیچیده و در عین حال مجلل می شود.

هزینه اجرای نما کلاسیک

قیمت تمام شده نمای کلاسیک به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد بالای نیروی متخصص، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت.

در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه به مراتب کاهش خواهد یافت. اما اجرای کار نمای کلاسیک با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.

مشاوران ما در کیان نما آماده همراهی شما برای طراحی و اجرای نمای ساختمان تا پایان طرح می باشند.

نماکاری ساختمان کیان نما


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


شسته نمای رومی سیمانی نماکاری کلاسیک برشکاری سیمانی قیمت نمای رومی نماکاری شسته سیمانکاری نما نماکاری رومی نماکاری سیمانی نماکاری

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه