نمای رومی

نمای رومی

مارس 13, 2019

نمای رومی و کلاسیک یکی از متداولترین سبک های طراحی نمای ساختمان است که در حال حاضر در انواع مدهای مختلف در کشورمان و در بسیاری از مناطق کشور رواج یافته است. نمای رومی بر مبنای پوشش تمام و یا بخش اعظمی از نمای ساختمان با سنگ تراورتن ایجاد شده است. 

نمای کلاسیک رومی

اولین تصور و برداشت افراد از یک ساختمان مطمئناً نمای آن ساختمان است. نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل و ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در ایران انواع نماهای زیبا و متنوعی به کار برده می شود و بالطبع برخی از نماها مختص مناطق خاصی از ایران هستند و ممکن است در مناطق دیگر کاربردی نباشند.

زادگاه معماری نمای کلاسیک رومی ایران نیست . معماری هرکشور نشان دهنده هویت و فرهنگ آن کشور است اما در حال حاضر و با گسترش نمای رومی و نمای کلاسیک در طراحی معماری کشور ما موجب شده که سلیقه مردم گرایش به این نوع نماها داشته باشد .

نمونه ای از نمای رومی

شاید بسیاری براین اصل پایبند باشند که طراحی نما می بایست با فرهنگ کشور متناسب باشد اما واقعیت این است که نمای کلاسیک و نمای رومی ساختمان گستردگی جهانی دارد و کشور عزیزمان ایران را نیز شامل می شود و طبیعتاً افراد زیادی را جذب خود کرده است.  

اگر نگاهی به تاریخ کوتاه ایران در روزگاران بسیار دور بیندازیم شاهد تخت جمشید خواهیم بود که متناسب با فرهنگ ایرانی ساخته شده بود . در واقع این روزها نمای رومی ساخنمان با سنگ تراورتن یا همان نمای رومی ساختمان به دلایل متعدد از جمله وجود ذخایر سنگ تراورتن و … مورد دقت قرار گرفته  است .

پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصیل ایرانی همگام و همسو نماییم طراحی نمای ساختمان یک امر کاملاً تخصصی و حرفه ای می باشد . چرا که نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و بعضا تعداد کثیری از عموم مردم کیفیت یک ساختمان و بنا و یا سازه را از روی نمای ظاهری و بیرونی آن حدس می زنند .

ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیباشناسی در معماری نیست و دقت به اقلیم منطقه ، سطح بودجه ، مصالح بوم آور و … می بایست توسط مهندس معمار در نظر گرفته شود .

امروزه به طراحی معماری نمای ساختمان ها, بیشتر از گذشته اهمیت می دهند. این مسئله به این دلیل است که در زیبایی ساختمان ها در مرحله ی اول, نمای بیرونی ساختمان قابل مشاهده است. یکی از متفاوت ترین طراحی های صورت گرفته در نمای بیرونی ساختمان ها, نمای رومی نام دارد.

کیان نما انواع نماهای کلاسیک و رومی را اجرا می کند. جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیربد.

نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد، افراد زیادی را به خود جذب می کند.

 نمای رومی به خاطر معماری تقریباً پیچیده و استفاده از سنگ های مختلف تراورتن به گونه ای در تصور عموم، مخصوص ساختمان طبقه مرفه جامعه نقش یافته لذا طراحی به سبک نمای رومی مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است. البته در دنیا معماران شاخصی هستند که فقط با سبک کلاسیک طراحی می کنند و یا معمارانی که تنها با سبک رومی ساختمانها را طراحی می کنند .

نمای رومی و نمای کلاسیک امروزه در شهرها برای خود جای ویژه ای باز کرده اند . درمناطق خاصی از تهران بویژه مناطق ۱ و ۲ و ۳ به وفور می توان نمای رومی و نمای کلاسیک را مشاهده نمود . به طور کل طراحی نمای ساختمان ها در این مناطق و مناطق لوکس نشین دیگر شهرها به سمت نمای رومی و نمای کلاسیک کشیده شده است .

موضوع نمای ساختمان ها در شهر تهران از جمله موارد چالش برانگیز طی سال های گذشته و محل انتقاد بوده که چرا به خوبی ساماندهی نشده است . مشکلات بصری ، همخوانی و یا ناهمخوانی با فرهنگ و معماری اصیل ایرانی و ایمنی ساختمان ها بویژه در مقابل زلزله از جمله حساسیت های این موضوع در کلان شهر تهران است .درحال حاضر پیمانکاران با تجربه می دانند که استفاده از نمای رومی سنگی با توجه به زلزله های اخیر و به طبع آن سختگیری های مکرر سازمان های مربوطه و نوسانات بازار ارز دیگر مقرون به صرفه  نیست .

پیمانکاران با تجربه به استفاده از متریال های سبک مقرون به صرفه در عین حال زیبا روی آورده اند و نمای پیش ساخته رومی به انتخاب اول آن ها تبدیل شده است . مثلا نمای رومی ساختمان پیش ساخته از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی با یونولیت دانسیته ۲۰ و روکش یکنواخت بتن پلیمری به ضخامت ۴میلیمتر ساخته می شود که مناسب هر شرایط جوی می باشد و در مقابل گرما ، سرما و ترک خوردگی کاملا مقاوم بنظر می رسد .

ما معماران وظیفه داریم که این حس و خواست بیان شدن را با طراحی خود به واقعیت برسانیم . اگر معماران به مردم جواب مناسب بدهند آنها هم کیفیت را احساس خواهند کرد .

بی شک ساختمان ها با سبک نمای رومی و نمای کلاسیک منحصر به فرد خواهند بود . نمای کلاسیک رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان است . سبک معماری کلاسیک با دقت به دوره های گوناگون دارای ستونهای مختلفی نیز بود . نما رومی دارای سه ویژگی بارز نسبت به سایر نماها می باشد که عبارتند از :

 • قوسی ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .
 • ستونها ی بهره گیری شده به شیوه های دوریک ،یونیک و قرنتی اجرا می شود .
 • دیوار های نما بصورت ستونهای تزئینی عمل می کنند .
 • از ابزار پلی یورتان و جی آر سی در ساخت نمای رومی استفاده می شود .

در نمای رومی سنگی نیز می بایست فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت در بحث کیفیت قطعا نمای سنگی برنده این قیاس است ولی در بحث قیمت نمای رومی سیمانی برنده تقابل با نمای رومی سنگی است .

جدیدترین مدل های نمای رومی کلاسیک

نمای رومی با سیمان

امروزه، بیشتر نما‌های رومی با استفاده از سنگ تراورتن اجرا می‌شوند. چرا که فراوانی معادن آن موجب کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده و همچنین کیفیت و دوام خوبی نیز دارد. متریال دیگری که امروزه، در اجرای نمای رومی به کار می‌رود، سیمان سفید است.

البته که اجرای چنین طرح‌های پیچیده‌ای با سیمان کمی دشوارتر است، اما هزینه‌ی مصالح به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در اجرای نمای ساختمان ها, می توان از سیمان سفید نیز استفاده نمود.

اگرچه اجرای این گونه نماهای خارجی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه ی کمتر سیمان نسبت به سنگ, هزینه ی آن کمتر خواهد شد. این  نماها برای منازل ویلایی مناسب تر است.

نمای رومی سنگی

در اجرای نمای رومی، از سنگ های مختلفی استفاده می شود. در اغلب موارد این سنگ ها گران قیمت هستند. برای طراحی نمای بیرونی ساختمان های ویلایی و آپارتمان ها می تواند از نمونه های سنگی نماهای رومی استفاده کرد.

نمای سنگ
نمای سنگ

ویژگی‌های سبک رومی

نمای بیرونی ساختمان به سبک رومی در تمام دنیا طرفدار دارد، در ایران نیز میتوان به وفور این مدل طراحی بیرونی را در شهر دید. 

برای زیباتر شدن ساختمانها نمای آن ها از اهمیت خاصی برخود دار می باشد هم برای زیبای شهر شما می‌توانید از این نماها از ساختمان هایتان بهره گیری نمایید و بی شک ساختمان ها با این سبک از نمای بیرونی منحصر بفرد خواهند شد

احتمالا همه می‌توانید با دیدن یک نما رومی، این سبک را تشخیص دهید. اما به طور کلی ویژگی‌های سبک رومی به قرار زیر است:

 • وجود قوس‌های منحنی و قطور (قوس ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند)
 • وجود ستون‌هایی به شیوه‌ی دوریک، یونیک و قرنتی (ستون های استفاده شده به شیوه های دوریک ، یونیک و قرنتی اجرا می شوند)
 • تعدد ستون‌های تزئینی در نمای رومی (دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند)

ویژگی‌های خاص نما رومی را می‌توانید در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک نیز می توان دید.

نمونه‌هایی از نمای رومی

در ادامه به برخی از نماهای رومی کلاسیک و نمای رومی مدرن برای ساختمان‌های ویلایی و آپارتمان اشاره می کنیم:

 • نما رومی ویلایی
 • نما رومی سنگی(اینگونه نماها بخاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ایی  در تصور عموم مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است در صورتی که اینگونه طرح ها در بسیاری از ساختمان ها و آپارتمان های امروزی کم و بیش استفاده می شود.)
 • نما رومی ساختمان یک طبقه و چند طبقه
 • نما رومی آپارتمان
 • نما رومی مدرن
 • نما رومی سیمانی (سیمان یکی از مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان به کار گرفته می شود. سیمان به صورت خاصی در کارخانه های تولید سیمان و با زحمت چندین کارگر تولید شده و در اختیار عموم قرار می گیرد. این سیمان برای نمای ساختمان باید از نوع مرغوب انتخاب شود تا نمای سیمانی با کیفیتی ساخته شود. نمای سیمانی یکی از بهترین نماهاست که می توان بر روی آن خیلی مانور داد و زیبایی آن را افزایش داد. )

نمای رومی و نمای کلاسیک امروزه در شهرها برای خود جای ویژه ای باز کرده اند .

دریافت قیمت نمای رومی و نمای کلاسیک 

کیان نما انواع نماهای کلاسیک و رومی را اجرا می کند. جهت دریافت قیمت انواع نماهای رومی و نمای کلاسیک  با ما تماس بگیربد.

قیمت نمای رومی و نمای کلاسیک

اجرای نماهای رومی سیمانی کلاسیک، نمای ابزار رومی، نمای سیمانی، نمای چکشی، نمای ساختمان سیمان شسته، نمای برج کلاسیک سیمانی و… اجرا بانازلترین قیمت درسراسر ایران


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


قیمت نمای رومی قیمت نمای سیمانی نمای کلاسیک نماکاری رومی اجرای نمای سیمانی نماکاری شسته سیمانکاری نما نماکاری سیمانی نماکاری محمد رضا زاده اسبفروشانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه