اجرای پلاستر

پلاستر + مراحل اجرای پلاستر

چگونگی اجرای زیر ساخت یا اجرای پلاستر مناسب و با کیفیت را شرح خواهیم داد.اولین مرحله و مهمترن کار در اجرای کلیه نماهای سیمانی و سیمانکاری نمای ساختمان اجرای زیر ساخت مناسب و دقیق می باشد.

پلاستر چیست؟

پلاستر نوعی لایه پوششی است که در زمان بازسازی ساختمان به دیوار، ستون، سقف و کف اضافه می شود. پلاستر لایه ای اضافه است که برای محافظت بیشتر به تمام دیوارها در یک ساختمان اضافه می شود.

هدف و کاربرد پلاستر در ساختمان چیست؟

هدف اصلی استفاده از پلاستر در بازسازی ساختمان محافظت است. ترکیبات پلاستر بسته به هدف و کاربرد آن متفاوت هستند، به بیان دیگر ترکیبات آن بسته به جایی که در آن استفاده می شود تفاوت دارد. انواع پلاستر شامل پلاستر پایه گچی، پلاستر پایه سیمانی و پلاستر پایه آهکی هستند.

انواع پلاستر

انواع پلاستر بطور کلی به سه دسته زیر تقسیم میشود:

  • الف- پایه گچی یا پلاستر گچی
  • ب- پایه آهکی یا پلاستر آهکی
  • ج- پایه سیمانی یا پلاستر سیمانی

پلاستر آهکی

این لایه پوششی از لحاظ استحکام نسبت به گچ بهتر است، اما نمی‌تواند نقش خود را مانند پوشش‌های سیمانی اجرا کند. معمولاً در سقف و کف ساختمان بیشتر از پوشش‌های آهکی استفاده می‌شود و در برخی موارد جزئی امکان استفاده از آن ها بر روی دیوار فراهم است.

پلاستر آهکی از لحاظ استحکام نسبت به گچ عملکرد بهتری دارد، اما کیفیت پلاستر سیمان را ندارد. معمولا در سقف و کف ساختمان بیشتر پلاستر آهکی به کار می رود.

پلاستر گچی

واکنش گچ با آب گرما را از طریق کریستالی شدن آزاد می کند و گچ هیدراته آن را سخت می کند. در گذشته در زمان بازسازی ساختمان پلاستر و پوشش گچی یکی از لایه های پوششی اصلی بوده است. برای صاف کردن سطوح نمای داخلی هم از پلاستر گچی استفاده می شود.

پلاستر سیمانی

پلاستر سیمانی عموما برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می شود. پلاستر سیمانی از نفوذ رطوبت و تاثیر عوامل محیطی بر روی بدنه سازه جلوگیری می کند. پلاستر سیمانی در واقع مخلوطی است از سیمان و ماسه تمیز شسته شده با آب که پس از کروم بندی دیوارها به شکل پاششی یا پرتابی روی دیوارهای سفالی یا آجری و یا سطوح مش بندی شده قرار داده می شود.

مراحل اجرای پلاستر

چند مرحله که باید قبل از اجرای سطح مورد نظر (اجرای پلاستر) صورت گیرد:

در ابتدا باید از با کیفیت بودن مصالح مطمئن شد. برای مثال با استفاده از سیمان مرغوب که با شرایط محیطی سازگار باشد، با استفاده از ماسه مرغوب و با کیفیت (استفاده از الیاف و چسب بتن برای جلوگیری از ترک خوردگی توصیه می شود).

  1. زدودن گردو خاک نشسته بر سط مورد نظر به وسیله آب.
  2. در محل هایی که با به هم پیوستن دیوار و ستون بتنی یا آهنی شکاف هایی که به وجود آمده است، را طوری می پوشانیم که در آینده ترک نخورد و از هم جدا نشود. (استفاده از چسب بتن در این مرحله بسیار مفید واقع می شود.)
  3. با انداختن تاپونه سطح مورد نظر را شاغول کرده و ریسمان کشی می کنیم.
  4. در آخر شروع به ساخت ملات کرده و به وسیله سیمان کروم بندی می کنیم و به اجرای سطح مورد نظر می پردازیم. بعد از اتمام کار ضمناً باید به مدت ۲ روز به سطح مورد نظر آب بدهیم تا استحکام بالایی داشته باشد.

مطالعه مقاله نمای کلاسیک ساختمان و مصالح و ابزارهای آن

مزایای پلاستر سیمانی

پلاستر پایه سیمانی، علاوه بر داشتن مزایایی مانند پوشاندن حفره های موجود در دیوارها و ایجاد استحکام مناسب، به عنوان پوششی مطلوب و قابل قبول به جای پلاستر پایه گچی در محیط های مرطوب هم استفاده می شود. با تغییر در نوع سیمان و یا افزودن برخی مواد دیگر می توان در خواص مورد نیاز این پلاستر تغییر ایجاد کرد.

قیمت پلاستر و اجرای آن

هموطنان می توانند جهت دریافت قیمت و هزینه اجرای انواع پلاستر با گروه سیمانکاری کیان نما تماس حاصل نمایند. جهت سفارشات و عقد قرارداد و ارزیابی پروژه و هرگونه کسب اطلاع با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


اجرای نمای شسته نمای رومی نماکاری نمای مدرن سیمانی ساختمان قیمت نمای سیمانی نماکاری سیمانی کلاسیک نمای کلاسیک سیمانکاری نمای ساختمان اجرای نمای سیمانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه