نمای-آبساب-سیمانی-

نمای آبساب سیمانی + ویژگی ها و مزایا و نحوه اجرا

نمای آبساب سیمانی نوعی نما است که با سیمان اجرا می شود. ترکیبات سیمان در نمای آبساب در مجاورت هوا محکم و سخت می شود و مقاومت خوبی در برابر ضربه و عوامل جوی پیدا می کند. در این مقاله به بررسی نمای آبساب و اجرای آن و نیز مزایا و معایب نما آبساب می پردازیم.

نمای آبساب سیمانی چیست؟

نمای آبساب از لایه آستر با نمای ماسه سیمان سفید یا رنگی و لایه نهایی سیمانی تشکیل می شود. اما روش پرداخت خاصی دارد. در پرداخت نما آبساب ، صبر شده تا سطح نما به طور کامل خشک شود. سپس نما را با آب خیس کرده و سابیده می شود. عمل سابیدن نمای سیمانی آبساب تا نمایان شدن سطح سنگ های استفاده شدن در ملات ادامه پیدا می کند. به محض مشخص شدن سنگ ها، اجرای نمای سیمانی آبساب به اتمام می رسد.

چرا نمای آبساب محبوبیت دارد؟

در دسترس بودن سیمان، هزینه پایین آن و استحکام و سختی که دارد باعث شده تا نمای سیمان آبساب به یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین انواع نماسازی تبدیل شود.

در صورت تمایل می توانید مقاله نکات و مراحل اجرای نما در ساختمان را مطالعه بفرمایید.

انواع نمای آبساب سیمانی

نمای سیمان آبساب بسته به نوع سنگ ها و پودر سنگ مصرفی داخل ملات نما ، رنگ های متفاوتی خواهد داشت. همچنین با ایجاد درز در فواصل خاص و با نظم متفاوت می توان طرح های مختلفی روی نما ایجاد کرد. انواع سنگ ها و پودرهای رنگی ، مثل سنگ کریستال ، پودر کریستال ، سنگ جوشقان ، پودر جوشقان و دیگر سنگ های رنگی ، مثل سنگ جگری ، سنگ قرمز ، سنگ لیمویی ، سنگ مرمر ، سنگ سبز ، سنگ سیاه و دیگر مصالح در اجرای نمای سیمان آبساب کاربرد دارند.

نمای سیمان آبساب رنگی باعث تنوع زیاد در این نما شده است. طرح نمای سیمانی آبساب ، بسته به تنوع رنگ و محل درزها می تواند متفاوت باشد.

ویژگی های نمای آبساب سیمانی

مواد مورد استفاده در ساخت ملات سیمان کاری آبساب شامل سنگ، پودر سنگ و سیمان سفید می باشد. انتخاب سنگ های مورد استفاده در تولید این ملات را می توان بر اساس رنگ آن ها به انواع جگری، لیمویی، سفید، مشکی، قهوه ای، کرم، سفید استخوانی و سبز دسته بندی نمود.

از آنجایی که این نما از مقاومت بسیار خوبی در برابر سرما و گرما برخوردار است و نور خورشید را بازتاب می نماید ، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نماهای سنگی باشد.

مشاهده مقاله واش بتن در انواع و کاربردهای مختلف

اجرای نمای آبساب سیمانی

۱- زیر سازی و اجرای پلاستر:

قبل از اجرای نمای سیمان آبساب ، در ابتدا باید زیر کار پلاستر سیمان اجرا شده و تراز شود تا از مصرف بیش از حد مصالح نمای شسته جلوگیری و کار یکدست تر اجرا شود.

۲- ریسمان کشی:

به منظور ایجاد درز، ابتدا باید سطح را ریسمان کشی کرد.
۳- اجرای کار روی سطح:

بعد از اینکه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از اجرای کار روی سطح نما گذشت و ملات گیرش اولیه را پیدا کرد روی کار با قلم آب شسته می شود تا سیمان روی سطح سنگدانه های رنگی پاک شده و رنگ و زیبایی آن ها نمود پیدا کند. روش پرداخت نمای آبساب متفاوت از نمای سیمان شسته است. پرداخت نمای سیمان آبساب به این صورت می باشد که ابتدا قبل از خشک شدن مصالح سطح آن ها را با آب خیس می نمایند و تا نمایان شدن مصالح سنگی، سطح کار را با برس می سابند. بدین ترتیب سیمان روی سنگ ها برداشته شده و سنگ ها در سطح پایانی کار بیرون می آیند.

نکته: در طول اجرای نمای سیمان آبساب و تا چند روز پس از آن ، باید حداقل روزی ۳ تا ۴ بار، دیوار سیمان کاری شده را به کمک آب، مرطوب نمود. اگر این مرحله به درستی انجام نشود ماسه موجود در سیمان مورد استفاده به شکل پودر در می آید و با کوچکترین تماس، فرو می ریزد.

مزایای اجرای نمای آبساب سیمانی

  • استحکام و ماندگاری خوب
  • هزینه بسیار کم: اجرای نمای سیمانی آبساب نسبت به سایر نماها همچون نماهای سنگی و آجری به سبب استفاده از متریال ها و مصالح ارزان قیمت، صرفه اقتصادی بیشتری دارد .
  • امکان اجرای طرح های گوناگون نما
  • تنوع رنگی بالا و در انواع طرح و رنگ ها قابل اجرا می باشد
  • قابلیت استفاده از مواد عایق بدون رنگ در سطح پایانی
  • مقاومت مناسب در برابر گرما و سرما

به این مزایا می توان مزیت استقامت بالا و ایمن بودن این نوع نما را نیز اضافه کرد. نمای سیمانی در برابر انواع عوامل از جمله انواع شرایط جوی، تنش های فیزیکی و مکانیکی، رطوبت و … مقاومت بسیار بالایی دارد.

معایب اجرای نمای آبساب

  • سرعت اجرای کم
  • نفوذپذیری در برابر آب
  • جمع شدن آلودگی و کثیفی در محل درزها
  • صرفه اقتصادی بالای اجرای سیمان کاری آب ساب

سیمانکاری آبساب و نمای سیمانی شسته

سیمانکاری ابساب و نمای سیمانی شسته از جمله نماهای پرطرفدار و رایج در کشور ما محسوب می شوند. این نوع نماهای اندودی پس از اتمام سفت کاری ساختمان اجرا شده و پوششی مقاوم و زیبا ایجاد می کنند. سیمانکاری نه تنها یک فن بلکه یک هنر محسوب می شود و از این رو همواره توصیه می شود که این کار را به استادکاران ماهر بسپارید. داشتن ظرافت و دقت در کار می تواند بهترین نتایج را در مورد سیمانکاری ویلا، آپارتمان یا هر واحد مسکونی، اداری، خدماتی و تجاری دیگر به وجود آورد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله نمای شسته سیمانکاری را مطالعه بفرمایید.

مقایسه سیمانکاری آبساب با سیمانکاری دیوار رومی

در سیمانکاری ابساب، پس از اتمام کار سطح نما را با شستشو توسط آب به حالتی در می آورند که سنگ های دانه بندی شده مورد استفاده در ملات، مشخص شوند. این یک ویژگی بارز برای سیمانکاری آبساب محسوب می شود که آن را از سایر انواع نماهای سیمانی از جمله سیمانکاری دیوار رومی متمایز می کند.

در اجرای سیمانکاری دیوار رومی انواع ترفندهای اجرای نما همچون سیمان قلمدانی، ستون ها و سر ستون ها، قوس های مخصوص و … به کار گرفته می شوند که همگی از اصول اجرای این نوع نما هستند. در حالی که سیمانکاری ابساب بیشتر در مورد نمای دیوارهای خارجی و محوطه ساختمان و ویلاها استفاده می شود، سیمانکاری دیوار رومی بیشتر مخصوص بدنه و ورودی ساختمان هاست.

برای اطلاعات بیشتر مقاله نمای رومی و مدل های مختلف آن را مطالعه بفرمایید.

قیمت اجرای نمای آبساب سیمانی

قیمت نمای سیمانی آبساب در مقایسه با سایر نماها بسیار کم بوده و جزو ارزان ترین نماهای ساختمانی محسوب می گردد. ولی به دلیل سرعت کم اجرا ، هزینه دستمزد کارگران بالا خواهد بود. با در نظر گرفتن این هزینه، باز هم قیمت نمای سیمانی آبساب بسیار پایین است.

مشاوره و سفارش اجرای نمای سیمانی آبساب

استادکاران ماهر گروه سیمانکاری کیان نما می توانند با به کارگیری مهارت و تخصص خود متناسب با نوع نما، کاربری و نوع ساخت آن بهترین سیمانکاری را در مورد انواع ساختمان ها انجام دهند. نماهای سیمانکاری شده مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند، زیبا هستند و اجرای آنها بسیار مقرون به صرفه است.

هموطنان عزیز جهت مشاوره و سفارش اجرای انواع نمای آبساب سیمانی توسط گروه نماکاری کیان نما با شماره های زیر می توانید به طور مستقیم با ما در تماس باشید.

شماره های تماس:

۰۹۱۲۹۴۰۴۰۵۴- ۰۹۱۲۴۳۸۷۶۶۵


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


اجرای نمای شسته نمای رومی نماکاری نمای مدرن سیمانی ساختمان قیمت نمای سیمانی نماکاری سیمانی کلاسیک نمای کلاسیک سیمانکاری نمای ساختمان اجرای نمای سیمانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه