بررسی تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه

بررسی تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه

اصلی ترین دلیلی که به بررسی تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه پرداخته ایم این است که، دونوع مهم از سیمان که کاربرد زیادی دارند سیمان سفید و سیمان سیاه یا خاکستری هستند. که تقریبا همه ما با آنها کم و بیش آشنا هستیم و تقریبا کارکرد اصلی آنها را میدانیم. در اینجا به مقایسه آنها می پردازیم و از لحاظ گوناگون به بررسی تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه پرداخته ایم.

سیمان چیست؟

واژه سیمان یا سمنت از کلمه رومی سمنتوم گرفته شده است و در واقع سیمان ترکیبی است از مصالح آهکی، رس و سیلیس و برخی از اکسیدهای معدنی که در یک فرایند پیچیده و پس از حرارت یافتن در کوره و آسیاب آن بدست می آید.

سیمان که اصلی ترین متریال در سیمانکاری نمای ساختمان می باشد، یک ماده پودری است که از ترکیب سنگ‌های آهک، سیلیس، آهن و آلومینیوم به دست می‌آید. این ماده را با اضافه کردن آب می‌توان به یک ماده چسبنده و سفت کننده تبدیل کرد که برای ساخت سازه های بتنی و شناور، دیوارهای خانه، محوطه های پله و ساختمان های دیگر استفاده می‌شود.

سیمان به دلیل خاصیت چسبندگی و فعالیت‌های عالی خود، از جمله مهمترین مواد ساختمانی در ساختمان‌ها به شمار می‌رود.

مشاهده مقاله نمای آبساب سیمانی + ویژگی ها و مزایا و نحوه اجرا

اجزاء تشکیل دهنده سیمان

بطور کلی سیمان از ترکیب آهک و رس بدست می آید و رنگ تیره و خاکستری سیمان بدلیل وجود سولفات آهن و منیزیم و همینطور دود ناشی از سوخت میباشد.

  • مصالح آهک
  • رس
  • سیلیس
  • اکسیدهای معدنی شامل آهن، سدیم، منیزیم، پتاسیوم، آلومنیوم

انواع سیمان

در ادامه تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه ، به تعریف هر کدام به طور جداگانه می پردازیم. سیمان یکی از مصالح مهم ساختمانی است که انواع متعددی دارد که هریک روش تهیه مخصوص خود و همینطور کاربرد متفاوت دارد: سیمان پرتلند، سیمان ضد سولفات، سیمان مخصوص چاه های نفت، سیمان ضد آب، سیمان رنگی، سیمان سفید ، سیمانهای نسوز و … از جمله این موارد است.

مشاهده مقاله سیمانکاری طرح دار در انواع مختلف

سیمان سیاه یا خاکستری چیست؟

مواد اولیه تشکیل دهنده سیمان پرتلند معمولی (OPC) بیشتر از سنگ آهک، رس و سنگ آهن تشکیل شده است. سیمان خاکستری رنگ خود را از مواد اولیه خام حاوی اکسید آهن، منگنز، کروم، منیزیم و دوده ناشی از سوخت کوره در مرحله پخت می گیرد.

این نوع سیمان تقریبا در هر جایی در ساختمان قابلیت مصرف دارد. از فوندانسیون و ستون ها تا دیوارها و … حتی در نمای ساختمان.

سیمان سیاه یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت و ساز است و از آن در بتن ریزی، چسباندن کاشی‌ها، ستون‌ها، دیوارها، ساخت پل و دیگر موارد استفاده می‌شود.

نمونه ای از نمای ساختمان با سیمان سیاه را در تصویر زیر مشاهده می کنیم.

نمای ساختمان با سیمان سیاه

سیمان سفید چیست؟

سیمان سفید، به عنوان یک نوع سیمان، از ترکیب مواد معدنی مانند آهک، سیلیس، بوکسیت و آهن‌آلومینات به دست می‌آید. این نوع سیمان، نسبت به سایر نوع‌های سیمان که رنگ خاکستری تیره دارند، رنگ سفید دارد و به دلیل این ویژگی در پروژه‌هایی که نیاز به رنگ سفید دارند، استفاده می‌شود.

علاوه بر این، سیمان سفید به دلیل خاصیت نورانی بالا، برای کاهش نیروهای حرارتی برج‌ها و ساختمان‌های بلند و همچنین طراحی داخلی منازل و ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

سیمان سفید بیشتر در نما کاربرد دارد. استفاده از سیمان سفید در دوغ آب در سرامیک کف ساختمان و بند کشی نما از دیگر موارد استفاده آن است.

یکی از کاربردهای انواع سیمان در ساختمان اجرای سردر سیمانی در ساختمان است.

بررسی تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه 1

برای از بین بردن رنگ خاکستری، تولید کنندگان سیمان سفید مواد اولیه را به صورتی انتخاب می‌کنند که دارای سولفات آهن و منیزیم کم‌تری باشد. در عین حال در زمان آسیاب و خرد کردن کلینکر از پودر سنگ گچ به منظور سفیدتر شدن رنگ سیمان و استحکام بیشتر آن نیز استفاده می‌شود. علاوه بر مواد تشکیل دهنده، در زمان تولید سیمان سفید جهت سفیدتر شدن رنگ آن سعی می‌شود که از سوخت بدون دوده استفاده شود.

مشاهده مقاله اجرای طرح چرم با سیمان

به طور کلی مصارف سیمان سفید برای انواع دکوراسیون، نقاشی، مجسمه سازی، کف معمولی، موزاییک سیمانی مرمر نما، دیوارهای پیش ساخته و … استفاده می شود.

علت استفاده از سیمان سفید در دکوراسیون ساختمان ها، بازتاب مناسب نور در اثر استفاده از این رنگ می باشد. از سیمان سفید در تولید انواع سیمان های رنگی هم استفاده می شود.

تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه

سیمان سفید دارای خصوصیات ساختاری مشابه سیمان خاکستری است، اما تفاوت رنگ و مواد اولیه آن باعث شده که از این نوع سیمان بیشتر در نماکاری و کاربردهای تزییناتی همچون بندکشی درزهای سرامیک استفاده شو
مهترین تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه در کاربرد و موارد استفاده از آن است.

برای تهیه سیمان سفید از رس با میزان سولفات آهن و منیزیم کمتری استفاده میشود – کمتر از ۸ درصد. همچنین برای ترکیب و پخت مصالح اولیه سیمان از سوختی بدون دوده استفاده میشود و در آسیاب کردن کلینکر ( محصول بدست آماده از ترکیب رس و آهک در کوره ) جهت سفید تر شدن و همینطور استحکام پودر سنگ گچ به آن اضافه میشود.

سیمان سفید به دلیل سفید بودن عمدتاً در تزئینات داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که سیمان خاکستری بیشتر در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از تفاوتهای سیمان سفید و سیاه قیمت آن است که تقریبا سیمان سفید قیمتی دو برابر سیمان سیاه دارد. به همین دلیل در هنگام تولید ملات سیمان سفید که معمولا برای تمیز کاری و کار در نما استفاده میشود باید دقت که که آلودگی محیط ، ابزارها و ظروف محتوی رنگ ملات سیمان سفید را تغییر ندهد.

از نظر نگهداری و انبار تفاوت چندانی بین نوع سیاه و سفید سیمان وجود ندارد.
از نظر چسبندگی و گیرش هم تفاوت چندانی بین این دو محصول وجود ندارد.

مشاهده مقاله نمای شسته سیمانکاری

تفاوت سیمان سفید و سیاه از لحاظ مواد تشکیل دهنده

مواد خامی که سیمان پورتلند را تشکیل می دهند شامل آهک، صدف، سنگ آهن و رس است. تولیدکنندگان این مواد خام را از معادن و … جمع اوری می کنند. سیمان خاکستری در مواد اولیه خود آهن، منگنز، کروم و منیزیم دارد. اما سیمان سفید حاوی آهک است و مقادیر بسیار کمی از مواد تشکیل دهنده سیمان خاکستری را دارد. بتن ساخته شده از سیمان سفید باید دارای کلوخه هایی مانند سنگ مرمر باشد که رنگ در آن ایجاد نکند.

تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه در روش تولید

هر دو سیمان سفید و خاکستری وارد فرآیند آسیاب و حرارت دهی در کوره می شوند. تولید کنندگان در تولید سیمان خاکستری گچ اضافه می کنند. سیمان سفید معمولاً پس از آسیاب شدن نرمتر از سیمان خاکستری است.

در تولید سیمان سفید از ابزار آلات فلزی کمتر استفاده می شود زیرا فلزات می توانند اکسید های رنگی در سیمان سفید ایجاد کنند و رنگ سفید آن را خراب کنند به همین دلیل توصیه می شود از سرامیک در تولید سیمان سفید استفاده شود.

تفاوت سیمان سفید با سیاه در خواص

سیمان خاکستری دوام بالایی برای سازه هایی مانند پل ها و ساختمان مسکونی دارد. سیمان خاکستری برای تولید تقریباً یک دوم هزینه های سیمان سفید را در بر دارد و فراوانی بیشتری نسبت به سیمان سفید نیز دارد.

سیمان سفید ظرفیت های ساختاری مشابه سیمان خاکستری دارد، اما به دلیل قیمت بالاتر به دلیل رنگ سفید در کاربرد هایی که جنبه ی زیبایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. سیمان سفید را با افزودن رنگدانه های مختلف می توان به سیمان رنگی نیز تبدیل نمود.


تفاوت سیمان سیاه با سفید در مقاومت آن‌ها

سیمان سفید در واقع همان سیمان پرتلند سفید است سیلیکات کلسیم از جمله مواد اصلی تشکیل دهنده‌ی آن می‌باشد. در زمان اسیاب کردن سیمان مجاز به افزودن بیش از ۵% سنگ آهک از سیمان هستید. سیمان سفید بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد و روش ساخت آن بسیار راحت‌تر از سیمان معمولی است. این سیمان‌ معمولا برای شکاف چینی سفید استفاده می‌شوند و عمدتا از آن برای دیوار استفاده نمی‌کنند. به این دلیل است که مقاومت کافی نسبت به سیمان سیاه ندارد.

سیمان سفید معمولا با عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده در دکوراسیون به فروش می‌رسد و مشخصه‌ی معمول آن این است که درجه‌ی سفیدی بالایی برخوردار است و رنگ آن روشن است. از این محصول در دکوراسیون معماری، نقاشی، مجسمه سازی، کف معمولی و تراس استفاده می‌شود. همچنین سیمان سفید از مواد به کار رفته در تولید بتن سفید و رنگی می‌باشد.

تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه در قیمت

  • سیمان سیاه قیمت کمتری که نسبت به سیمان سفید دارد.
  • در سیمان سفید برای جلوگیری از تیره شدن رنگ سیمان، از سوخت‌های بدون دوده استفاده می‌کنند که قیمت آن از سوخت‌های معمولی بالاتر است.
  • به دلیل پیچیده بودن فرآیند تولید سیمان سفید، استفاده از سوخت‌هایی با قیمت بالاتر در کوره و بیشتر بودن قیمت مواد ترکیبی با سنگ آهک در سیمان سفید به نسبت سیمان سیاه، سبب تفاوت سیمان سیاه با سفید در قیمت آن‌ها شده است.
  • تولید سیمان سفید انرژی بیشتری نسبت به سیمان خاکستری مصرف می‌کند.
  • هزینه تولید و خرید سیمان سفید نسبت به سیمان خاکستری بیشتر است.
  • یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش قیمت این متریال و تفاوت سیمان سفید و سیاه می‌شود، لزوم استفاده از سنگدانه های بسیار سبک و یا حتی سفید است.


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


اجرای نمای شسته نمای رومی نماکاری نمای مدرن سیمانی ساختمان قیمت نمای سیمانی نماکاری سیمانی کلاسیک نمای کلاسیک سیمانکاری نمای ساختمان اجرای نمای سیمانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه