اجرای-آلاچیق-سیمانی

اجرای آلاچیق سیمانی در انواع مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک

از انواع آلاچیق های رایج در کشور ما، اجرای آلاچیق سیمانی است. معمولا آلاچیق ها مکانهایی برای نشستن هستن که از همه طرف باز هستند و هیچ دیواری ندارند و به همین خاطر دلباز هستند و معمولا داخل باغ، حیاط ، پشت بام، همچنین در محیط های شهری نظیر بوستانها، در کنار سواحل و مراکز اقامتی به کار برده می شوند.

اجرای آلاچیق سیمانی به دلیل انعطاف در طراحی، مقاومت مناسب، نگهداری آسان و دوام بالا بسیار رایج است

اشکال مختلف اجرای آلاچیق سیمانی

آلاچیق های سیمانی را می توان به شکل چهار ضلعی و یا هشت ضلعی طراحی نمود ولی نوع چهار ضلعی آن بسیار متداول می باشد. البته تعداد اضلاع آن به نظر معمار بستگی دارد،

استفاده ۴ یا ۶ و تعدادی ستون که بستگی به ابعاد و قطر آلاچیق دارند. معمولا آلاچیق ها به صورت دایره ای شکل و با سقف گنبدی هستند.

ستونها را حالت قاشقی و سرستون ها کله گاوی تزئین کرد و جلوه خوبی ایجاد کرد.

مزایای آلاچیق سیمانی

از مزایای آلاچیق های سیمانی در نمونه های اجرای نمای سیمانی و نمای رومی سیمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • ماندگاری و طول عمر بالا
 • شکل پذیری بسیار خوب
 • مناسب برای شرایط جوی متنوع
 • دسترسی آسان به مصالح برای ساخت آلاچیق‌

همچنین آلاچیق های سیمانی دوام بیشتری نسبت به قایبر گلاس و چوبی و … دارند. خاصیت رنگ پذیری این آلاچیق ها آنها را از سایر آلاچیق ها متمایز کرده است. که اکثرا به رنگ سفید و یا مشکی بستگی به نوع طرح و محیط دارد.

نحوه اجرای آلاچیق سیمانی

در قسمت پیشانی آلاچیق حالت کنسول یا سینه کفتری طراحی می شود که آبچکان هم دارد و و آبی که از قسمت گنبدی شکل پایین میاد،به واسطه سینه کفتری و آبچکی که دارد رو به پایین هدایت می شود.

برای رعایت اصول باید به واسطه چند ستون مهار شود و زیبایی ستون به سرستون و پاستون آن بستگی دارد.

این حجم با شاسی کشی و جوشکاری و روی آن بستن رابیتس انجام می شود. حتما باید دقت کنید که فاصله میلگردها از هم بیشتر از بیست سانت نباشد تا از ترک خوردگی جلوگیری شود.

بعد از رابیتس بندی به خمیر مالی کار می رسد که بعد از خمیر مالی و آستر و اجرای سرستون و پاستون.

نکته مهم در ساخت آلاچیق سیمانی

آب بندی آلاچیق خیلی مهم است به دلیل حالت گنبدی آن و جون ایزوگام میشوند، معمولا بعد از مرحله خمیر مالی با موادهای آب بند کل سطح آب بندی می شود سپس توری کشیده می شود و بعد مرحله سیمانکاری انجام می شوند. سپس با مواد نانو که در دل سیمان نفوذ می کند کلاً آب بندی انجام می شود.

انواع آلاجیق

در راستای زیباسازی نمای ساختمانها و یکی از مواردی که در سیمانکاری نمای ساختمان لحاظ می گردد اجرای آلاچیق سیمانی به درخواست کارفرماست.

آلاچیق مدرن

در اجرای آلاچیق های مدرن از متریال های به روز و پیشرفته استفاده می شود. هم چینن از اجرای تزئینات زیاد و پیچیده پرهیز شده و تا حد امکان از یک یا دو متریال استفاده می کنند.

آلاچیق مدرن

طراحی آلاچیق مدرن نیز ساده بوده و از طرح های پیچیده یا فرم های غیر متعارف استفاده نشود. از آلاچیق های مدرن  می توان در تمامی فصول استفاده کرد و از فضای سبز اطراف بهره برد.

آلاچیق مدرن یک ساختمان با طراحی مدرن است که بیشتر در فضاهای باز مانند باغ‌ها، تراس‌ها و حیاط‌ها قرار می‌گیرد. این ساختمان معمولاً از جنس فلز، سنگ و چوب ساخته می‌شود و با استفاده از خطوط ساده و منظم، فرم‌های هندسی، پایه‌های بلند و شیشه، طراحی شده است.

در طراحی آلاچیق مدرن، به دلیل استفاده از فرم‌های هندسی منظم و خطوط روشن، تمرکز زیادی بر روی نورپردازی، تزئینات نوری و رنگ‌های ساده قرار می‌گیرد. همچنین، در طراحی آلاچیق مدرن، معمولاً از متریال‌های شیشه، فلز و سنگ استفاده می‌شود تا به ساختمان زیبایی و شکوه بیشتری ببخشد. عموماً طرح‌های به روز و نوآورانه از آلاچیق مدرن استفاده می‌کنند تا ظاهر شیک و مدرن داشته باشند.

آلاچیق مدرن بیشتر در بناهای خصوصی مانند خانه‌ها، ویلا‌ها و هتل‌ها، فضاهای تجاری و اداری مانند رستوران‌ها و دفاتر شرکت‌ها، و همچنین در فضاهای عمومی مانند پارک‌ها و میدان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلاچیق کلاسیک

آلاچیق های کلاسیک از قاعده معماری کلاسیک پیروی می کنند یعنی به ستونها و سر ستونها توجه زیادی دارند و کلا ستون، گلبری و … هستند. در این نوع معماری از عناصر و اجزای الهام گرفته از معماری دوران قدیم روم، ایران و یونان باستان استفاده شده ‌است.

این نوع آلاچیق بسیار زیبا و لوکس است و جلوه ی بسیار زیبایی در حیاط‌های کوچک یا باغ‌های بزرگ دارد. در ساخت این نوع آلاچیق از المان های تجملاتی و لوکس استفاده می‌شود.

آلاچیق کلاسیک

در طراحی آلاچیق سیمانی کلاسیک، سایبان‌های سیمانی با پلان مستطیلی و دایره به سبک کلاسیک اجرا می‌شود.

آلاچیق کلاسیک یک ساختمان کوچک و زیباست که معمولاً در باغ‌های خصوصی یا عمومی قرار می‌گیرد. این ساختمان از جنس چوب یا سنگ ساخته می‌شود و دارای ستون‌های بلند، سقف با کاهش طرحدار و پایه‌های مجوف است. در زمان باستان، آلاچیق‌ها به عنوان محل استراحت و گفتگو بیرونی برای شاهان و نوادگانشان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

در طراحی آلاچیق کلاسیک، از فرم‌های هندسی منظم، تقارن و تعادل، خطوط روشن، ستون‌های بلند، پایه‌های مجوف و دکوراسیون مینیمال استفاده می‌شود تا به این ساختمان زیبایی و اعتدال بیشتری ببخشد. همچنین، در برخی آلاچیق‌ها از تزیینات فلزی و حتی برخی اجزای نورپردازی نیز استفاده می‌شود تا زیبایی و جذابیت این ساختمان را بیشتر کند.

آلاچیق نئوکلاسیک

سبکی مابین کلاسیک و مدرن دارند به طوریکه در طراحی آلاچیق های نئوکلاسیک از ﻃﺮﺡ ﻫﺎ ﻭ ﻧﻤﺎﺩﻫﺎﯼ ﻣﻌﻤﺎﺭﯼ ﮐﻼﺳﯿﮏ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻧﻮﺭﭘﺮﺩﺍﺯﯼ ﻫﺎﯼ ﻣﺪﺭﻥ استفاده می شود.

نمونه نمای نئوکلاسیک اجرا شده توسط گروه سیمانکاری کیان نما را می توانید مشاهده نمایید. البته این اجرا، اجرای نمای نئو کلاسیک است نه آلاچیق .

آلاچیق نئوکلاسیک، یک نمونه از ساختمان‌های نئوکلاسیک است که در قرن ۱۹ میلادی در غرب اروپا و آمریکا رواج داشت. این ساختمان‌ها به دلیل زیبایی طراحی و استفاده از فرم‌های هندسی منظم، تقارن و تعادل، خطوط روشن، ستون‌های بلند و پایه‌های مجوف شناخته می‌شوند.

در طراحی آلاچیق نئوکلاسیک، معمولاً از ستون‌های دور و برگردانده استفاده می‌شود که به آن “ستون کورینثی” معروف است.

هزینه قیمت اجرای آلاچیق سیمانی

قیمت اجرای آلاچیق نیز به عواملی همچون متریال و دستمزد اجرای آلاچیق و همچنین هزینه های بالاسری مانند حمل و نقل و … بستگی دارد.

 به عبارت دیگر برای تخمین هزینه و قیمت اجرای آلاچیق می توان موارد زیر را در نظر بپیرید:

 • کیفیت متریال در ساخت آلاچیق سیمانی
 • انعطاف بالا در طراحی، ساخت و شکل پذیری فوق العاده بالا
 • میزان مهارت و تجربه متخصص نصب آلاچیق‌
 • کیفیت و تعداد مفتول‌های استفاده شده در سازه
 • المان های به کار رفته در کنار آلاچیق
 • قابلیت بهسازی بالا

برای اطلاع از لیست قیمت آلاچیق می توانید با همکاران ما در کیان نما تماس بگیرید.


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


اجرای نمای شسته نمای رومی نماکاری نمای مدرن سیمانی ساختمان قیمت نمای سیمانی نماکاری سیمانی کلاسیک نمای کلاسیک سیمانکاری نمای ساختمان اجرای نمای سیمانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه