سیمانکاری نمای ساختمان

نمونه کارهای سیمانکاری نمای ساختمان کیان نما

سیمانکاری نمای ساختمان

سیمان یکی از مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان به کار گرفته می شود. در سیمانکاری نمای ساختمان سیمان به صورت خاصی در کارخانه های تولید سیمان و با زحمت چندین کارگر تولید شده و در اختیار عموم قرار می گیرد. این سیمان برای نمای ساختمان باید از نوع مرغوب انتخاب شود تا نمای سیمانی با کیفیتی ساخته شود. نمای سیمانی یکی از بهترین نماهاست که می توان بر روی آن خیلی مانور داد و زیبایی آن را افزایش داد.

سیمانکاری ساختمان

سیمانکاری نما

نمونه کار سیمانکاری

سیمانبری

سیمانکاری ساختمان

 

سیمانکاری-ساختمان

نمونه پروژه سیماکاری نمای ساخمان کیان نما

 

سیمان-سفید-نما

سیمانکاری ساختمان

چرا نمای سیمانی؟ یا چرا سیمانکاری نمای ساختمان

به دلیل مقاومت مناسب سیمان در برابر عوامل جوی همچون رطوبت و نیز قیمت پایین تر آن نسبت به مصالح دیگر همچون شیشه ای، آجرنما و … برای  پوشش دهی دیوارهای بیرونی از سیمان استفاده می کنند.

نماهای سیمانی  با نام های مختلفی از جمله نمای رومی، نمای چکشی، نمای تیشه ای، نمای کلنگی، نمای سیمان شسته، نمای کمچه ای و نمای تگری، نمای رومی سیمانی شناخته می شوند. که این نام ها با توجه به روش اجرا، مصالح استفاده شده و همچنین طرح نما، روی آنها گذاشته شده است.

نمای سیمانی
نمای سیمانی

در سیمانکاری نمای ساختمان و یا در برشکاری سیمانی ، به برخی نکات باید توجه  داشت که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

سیمان مرتبط به نمای ساختمان

سيمان مى تواند داراى ترکيبات متفاوتى باشد و اصولا جزو ملات‌هاى آبى محسوب مى‌گردد. سیمان در نمای ساختمان به عنوان نمای سیمانی به کار گرفته می شود و زیبایی بسیار خوبی در نمای ساختمان دارد. قصد داریم به معرفی این مصالح ساختمانی بپردازیم که علاوه بر نمای ساختمان در قسمت های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در سیمانکاری نمای ساختمان باید به این نکته توجه داشت که سيمان‌ها مواد چسبنده‌اى هستند که قابليت چسبانيدن ذرات به يکديگر و بوجود آوردن جسم يک پارچه از ذرات متشکله را دارند. اين تعريف از سيمان داراى آن چنان جامعيتى است که مى تواند شامل انواع چسب‌ها از جمله چسب‌هاى مايع که در چسبانيدن قطعات سنگ يا سنگ و فلزات به يکديگر بکار مى روند نيز بشود.

نمونه اى از اين چسب‌ها در صنعت سيمان در کار گذاشتن آجر نسوز در کوره سيمان مورد مصرف دارد و خاصيت اصلى آن اين است که آجر نسوز (که يک جسم سراميکى است) را به بدنه کوره (آهن) مى چسباند، همچنين انواع سيمان هاى ديگر که در دندانپزشکى مورد مصرف دارند، از جمله چسب‌ها مى باشد.

سیمان و روش ساخت برای سیمانکاری نمای ساختمان

در نماکاری سیمانی و نماکاری سیمانی کلاسیک، سیمان به کاربرده شده در نمای ساختمان باید از مرغوبیت خوبی برخوردار باشد. روش‌هاى مختلفى براى توليد سيمان‌هاى مختلف وجود دارد که عمدتا بستگى به تکنولوژى مورد استفاده و جنس سيمان دارد.

اصولاً چهار روش براى توليد سيمان در سیمانکاری نمای ساختمان وجود دارد:

  • روش تر
  • روش نيمه‌تر
  • روش نيمه خشک
  • روش خشک

روش تر و نيمه‌تر براى توليد سيمان

در روش تر و نيمه تر خاک رس مصرفى در دستگاه دوغاب ساز (Wash mill) ، تبديل به دوغاب مى‌گردد. سپس دوغاب خاک رس به همراه سنگ آهک در آسياب مواد خام مخلوط و نرم گشته و تبديل به دوغاب با غلظت بيشترى مى‌شود.

پس از تنظيمات لازم توسط آزمايشگاه، بعنوان خوراک کوره مورد مصرف قرار مى‌گيرد. در روش نيمه تر، مواد خروجى از آسياب مواد به صورت دوغاب است و قبل از ورود به کوره بوسيله فيلتر پرس، آب آن گرفته مى‌شود و بصورت کيک يا آماج (حبه) به کوره تغذيه مى‌گردد.

روش نيمه خشک براى توليد سيمان

در روش نيمه خشک مواد اوليه بصورت خشک با يکديگر مخلوط گشته و به آسياب مواد خام تغذيه مى‌گردند. مواد خروجى از آسياب مواد به صورت پودر است. قبل از تغذيه اين پودر به کوره مقدارى آب روى آن پاشيده مى شود و آن‌را به صورت آماج يا حبه در آورده و به کوره تغذيه مى نمايند.

روش خشک براى توليد سيمان

در روش خشک مواد اوليه خشک وارد آسياب مى‌شوند، پودر خروجى از آسياب مواد، پس از تنظيم، به عنوان خوراک کوره مصرف مى‌گردد. روش‌هاى مختلفى براى توليد سيمان‌هاى مختلف برای سیمانکاری نمای ساختمان وجود دارد که عمدتا بستگى به تکنولوژى مورد استفاده و جنس سيمان دارد، تکنولوژى مورد استفاده براى توليد سيمان به مرور دستخوش تحول و پيشرفت بوده است.

هم اکنون صنعت سيمان با برخوردارى از آخرين تکنيک‌هاى اعجاب انگيز، با استفاده از روش خشک و به کمک سيستم‌هاى اتوماتيک، شاهد پيشرفت‌هاى شگرف در طول تاريخ ۱۶۰ ساله توليد صنعتى خود مى‌باشد. روش توليد برخى سيمان‌ها نظير سيمان آلومينايى کاملا متفاوت با روش توليد سيمان پرتلند مى باشد.

کیان نما، با بیش از یک دهه سابقه در عرصه نماکاری و اجرای انواع نماهای ساختمانی آماده هرگونه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان با کیفیتی بی نظیر و کادری مجرب و نازلترین قیمت در درسراسر ایران است. شماره های تماس:
۰۹۱۲۹۴۰۴۰۵۴
۰۹۱۲۴۳۸۷۶۶۵

مشاهده برخی از نمونه کارهای سیمانکاری نمای ساختمان توسط کیان نما

نما سیمان تگری در سیمانکاری نمای ساختمان

یکی از انواع نما سیمانی، نما سیمان تگرگی است که به دلیل نحوه اجرا و دیتیل نهایی این نوع نما، به نما سیمان تگرگی معروف شده است. اما همین نوع نما سیمانی که یکی از انواع نما آپارتمان است که جزئی از کل را تشکیل می دهد نیز به طرق مختلف اجرا می گردد. به عنوان مثال یکی از انواع نما سیمان تگری، نما سیمان تگری رنگی است که نوع رنگی نما سیمان تگری را تشکیل می دهد.

سیمان تگری رنگی کاربرد زیادی در صنعت ساختمان و مصالح ساختمانی داشته و کیفیت ساخت آن برای سازندگان ساختمان بسیار مهم است به همین دلیل خرید و فروش سیمان تگری رنگی و قیمت سیمان تگری رنگی مناسب برای بکارگیری در صنعت ساختمان سازی از اهمیت بالایی برخوردار است که مصرف رو به افزایشی در تولید دارد.

نما سیمان تگری رنگی چیست؟

تفاوت اصلی نما سیمان تگری رنگی با نما سیمان تگری در این است که در حین تهیه ملات سیمان جهت اجرای پوشش نما، رنگ های مختلف و مخصوصی وجود دارد که متناسب با سلیقه افراد از آن استفاده می شود.

جهت اجرا نیز به دو شکل سنتی یا دستی و روش تخصصی انجام می شود. به این صورت که در حالت سنتی آن ابزارهایی مثل شمشه، کمچه و ماله، سطل و استنبلی و…نیاز هست اما در حالت تخصصی و امروزی آن بوسیله ابزارهایی مانند سیمان پاش، پیسوله و…انجام می شود که بسیار راحت تر و دقیق تر از حالت سنتی آن است.

نمای ساختمان و سیمان رنگی و سفید

نمای ساختمان سیمانی بسیار جذاب است و می تواند بسیار شیک ساخته شود. سیمان رنگی پدیده ای جدید در صنعت ساختمان ایران است. سیمان رنگی جایگزینی زیبا ، بادوام و ارزان برای کفپوش داخلی ، خارجی و نمای ساختمان است. بخصوص در نمای ساختمان به صورت ویژه می توان از سیمان سفید استفاده کرد.

یکی از نیازهای بازار امروز سیمان های زینتی است و به همین علت است که سیمان رنگی به تولید رسید. این محصول می بایست علاوه بر داشتن مقاومت و پایداری لازم دارای تنوع قابل قبولی در رنگ باشد . علاوه بر آن ، رنگ این محصول باید دارای میزان منطقی ثبات در برابر نور آفتاب( اشعه UV) و سایش آب ( ریزش باران ) باشد.

سیمان رنگی در نمای ساختمان

در سیمانکاری نمای ساختمان ، سیمان رنگی پدیده ای جدید در صنعت ساختمان ایران است. سیمان رنگی جایگزینی زیبا ، بادوام و ارزان برای کفپوش داخلی ، خارجی و نمای ساختمان است. بخصوص در نمای ساختمان به صورت ویژه می توان از سیمان سفید استفاده کرد.

سیمانکاری نمای ساختمان سیمان رنگی
سیمان رنگی

رنگ سیمان بکار رفته در سیمان رنگی به صورت پایه پودری و مخلوط با انواع سیمان می باشد. سیمان رنگی افزایش عمر بتن هایی که در معرض هوازدگی شدید و فرسودگی اند را باعث می گردد.

سیمان سفید نما و نحوه تولید

سیمان نما از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. سیمان های مختلف کاربرد های گوناگونی دارند و در ساخت و ساز و نمای ساختمان به کار گرفته می شوند. یکی از انواع سیمان ، سیمان سفید است. یکی از گران ترین نوع سیمان ما ، سیمان سفید است . به علت پروسه خاصی که در تولید این نوع از سیمان نما به کار گرفته می شود ، قیمت بالاتری دارد. سیمان سفید بهتر است در نمای ساختمان به کار گرفته شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد. عموما نیز به همین صورت است و از این نوع سیمان در نمای ساختمان استفاده می شود.

سیمان سفید خود انواع گوناگونی دارد و تمامی انواع سیمان سفید از آهک ساخته می‌شود. تاریخچه سیمان سفید بیانگر سیر تکامل دانش بشری برای دست یافتن به این محصول می‌باشد. انواع مختلف سیمان در بسیاری از موارد شبیه هم ساخته می‌شوند و در ایران نیز انواع مختلفی از سیمان تولید می‌گردد.

نماکاری ساختمان سیمان سفید
از نمونه کارهای سیمانکاری نمای ساختمان گروه کیان نما

در سیمانکاری نمای ساختمان، رایج ترین روش اجرای نما، استفاده از ملات خمیری سیمان سفید و پودر سنگ است و برای اجرای آن خمیر به دست آنده را با ماله های پلاستیکی به ضخامت ۵ – ۱۰ میلی متر روی دیوار می کشیم و قبل از خشک شدن روی آن را به وسیله تخته ماله های نرم و یا اسفنجی مالش می دهیم تا سطحی صیقلی و یکدست به وجود آید. باید دقت کنید تا با پاشیدن آب از ترک خوردن و کنده شدن ملات از دیوار جلوگیری کنیم.باید یاد آوری کنیم که سیمان سفید را نیز به مدت ۳ روز و هر روز ۳ – ۴ بار آب بدهید تا به مقاومت مناسبی برسد.

تفاوت تولید سیمان سفید با سیمان خاکستری در سیمانکاری نمای ساختمان

خط تولید سیمان سفید کمی پیچیده‌ تر از سیمان خاکستری است و برای سفید نمودن رنگ سیمان، مواد بسیاری را به غیر از آهک نیاز دارد. در اصل سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می‌شود. رنگ تیره سیمان به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است، همچنین دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان می‌گردد. پس برای سفید شدن سیمان و تولید سیمان سفید باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف شده و از سوخت مناسب و بدون دوده استفاده شود.

به همین جهت برای تولید سیمان سفید، از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از ۸ درصد کمتر است استفاده می‌کنند. از طرفی سوخت کوره را به نحوی انتخاب می‌کنند که تولید دوده نکند (مثلا از گاز استفاده می‌کنند) بنابراین با مخلوط نمودن موادی دیگر نوعی رس با رنگ سفید و بدون مواد ذکر شده ساخته می‌شود. سنگ‌های کائولن، وست، فلدسپات و … از عناصری اند که در سیمان سفید به جای خاک رس به کار می‌رود.

در آسیاب نمودن و خرد کردن کلینکر (تا تبدیل به سیمان شود) برای سفیدتر شدن رنگ سیمان و همچنین برای کمک به استحکام، به آن مقداری پودر سنگ گچ نیز می افزایند.

به همین علت است که این نوع سیمان قیمت بالاتری نسبت به سیمان عادی یا سیمان خاکستری دارد و عموما در نمای ساختمان یا حتی داخل برخی ساختمان ها به کار گرفته می شود.

زیرسازی نما در سیمان کاری و سیمانکاری نمای ساختمان

قبل از هرچیز در اجرای نمای سیمانی باید سطحی متناسب با طرح مورد نظر ایجاد نمود؛ که این کار را معمولا با شاسی کشی های فلزی همراه با رابیتس انجام می دهند.

اگر بخواهیم از این روش در سیمانکاری نمای ساختمان استفاده کنیم، پس از انجام جوش کاری و بستن رابیتس، روی توری های رابیتس را با ملات خمیری که از پودر سنگ و سیمان ساخته ایم، می پوشانیم تا برای چسبیدن ملات ماسه سیمان سطحی مناسب ایجاد گردد.

پس از انجام این کار جهت ایجاد سطحی صاف کروم بندی های طولی و ارتفاعی را باید با دقت انجام دهیم همچنین دقت و سعی در ساختن ملات با کیفیت از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا در صورت استفاده از سیمان های بی کیفیت یا مقدار کمی سیمان و یا حتی به کار بردن ماسه با دانه بندی نامناسب احتمال اینکه ملات از دیوار جدا شود، خواهد بود.

با ملات ماسه سیمان فاصله بین کروم ها پر می شود تا زیر سازی اولیه با اندود سیمانی اجرا شود.برای افزایش چسبندگی ملات سیمانی پیشنهاد می کنیم سطح زیرین کار قبل از اجرای سیمان کاری مرطوب شود؛ همچنین پس از پایان کار حتما به اصطلاح عمل آوری سیمان صورت بگیرد و بدین گونه است که سطح سیمانی را ۳ – ۴ نوبت در روز و به مدت ۴ – ۷ روز آب دهید تا سیمان مقاوم گردد و ترک نخورد.

روسازی نما در سیمانکاری نمای ساختمان

با اجرای سطح زیرین که به آن آستر سیمانی گفته می شود، نوبت به سطح رویی کار می رسد که می تواند دارای رنگ ها و مصالح متنوعی نیز باشد.

نمای سیمان شسته یا نمای سیمان شسته به دو روش انجام می شود که به آنها اشاره می کنیم.

الف) پس از انجام کار زیرسازی، ملاتی از ترکیب نمودن پودر سنگ، سنگدانه های رنگی و سیمان ساخته می شود که باید به صورت خمیری آن را درآورد و آن را با ضخامت ۱ – ۳ سانتی متر روی سطح قرار می دهیم. قبل از خشک شدن و همزمان با پاشیدن آب روی آن به وسیله یک ماله سطح آن را صاف و سیقلی می کنیم و در پایان سطح آن را با اسفنجی که آغشته به آب است، ماساژ می دهیم تا سنگدانه های رنگی آن کاملا پیدا شود.

سیمانکاری نمای ساختمان
از نمونه کارهای نمای سیمانی گروه کیا نما

ب) در ادامه سیمانکاری نمای ساختمان، بعد از اینکه زیرسازی کار تمام شد، ملاتی از پودر سنگ و سیمان به صورت خمیر روانی آماده می کنیم که با توجه به رنگ مورد نیاز روی دیوار قرار می گیرد. و بعد اقدام به پاشیدن سنگدانه های ریز رنگی می کنیم. با فشار بسیار کمی این سنگدانه ها را داخل ملات خمیری فرو می بریم و در پایان با کشیدن اسفنج آغشته به آب سنگدانه ها شسته و تا حدی نمایان می گردد.

قیمت سیمانکاری ساختمان

در تعیین قیمت سیمان‌کاری ساختمان، عوامل و شرایط متعددی تاثیرگذارند. اصلی‌ترین عوامل ثابت‌نبودن قیمت سیمان‌کاری نما و اختلاف قیمت نهایی عبارت‌اند از:

۱- روش سیمان‌کاری

به عنوان مثال، هزینه اجرای روش‌هایی مثل سیمان‌کاری شسته با نمای رومی با توجه به ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز گران‌تر از سیمان‌کاری آستر و رویه است.

۲- وضعیت سطح که باید سیمانکاری شود

این‌که سطح شما نیاز به چه میزانی از زیرسازی داشته باشد، در تعیین قیمت سیمانکاری ساختمان تاثیرگذار است. سطوحی با نیاز به زیرسازی بیشتر ، قیمت نهایی بیشتری نسبت به سطح‌های صاف دارند.

۳- محل اجرا

اعلام دستمزد برای سیمان‌کاری نمای ساختمان‌های با ارتفاع بیشتر از ۳ متر به صورت مقطوع اعلام می‌شود. در تعیین این دستمزد میزان سختی کار و حمل سیمان در ارتفاع‌ و روی داربست و همچنین مهارت و زمان اجرا اثرگذارند.

برای سیمان‌کاری کف، سیمان مورد نیاز روی سطح ریخته و پخش می‌شود در صورتی‌که برای سیمانکاری نما و دیوار باید مصالح به کمک کمچه روی سطح ریخته شده و با کمک ابزار و روش‌های مناسب تراز شوند.

۴- مساحت محل اجرا

تعیین دستمزد برای مساحت‌های کوچک یا خرده‌کاری‌ها معمولا به‌صورت کلی و بعد از بازدید توسط متخصصان اعلام می‌شود.

۵- قیمت سیمان

قیمت خرید سیمان از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت نهایی است. سیمان سفید با قیمتی بیشتر از سیمان سیاه در بازار عرضه می‌شود.

۶- مدت زمان اجرا

از دیگر فاکتورهای موثر بر روی هزینه سیمان کاری ساختمان ، مدت زمان اجرا می باشد. از آنجا که بسیاری از طرح های پیچیده توسط سیمان قابل اجرا هستند از اینرو به هر اندازه که طرح های مورد نظر پیچیدگی بیشتری را داشته باشند زمان مورد نظر بیشتر و هزینه سیمان کاری نما نیز افزایش می یابد.

۷- هزینه‌های جانبی اجرای سیمان‌کاری

نصب داربست و سایر مصالح مورد نیاز از دیگر عوامل تعیین‌کننده قیمت نهایی سیمانکاری ساختمان محسوب می‌شوند. کارفرما باید هزینه نصب داربست و مصالح را بپردازد. اما این‌که چه کسی لوازم کار را تهیه کند، کاملا توافقی است.

گروه سیمانکاری کیان نما، با بیش از پانزده سال تجربه، آماده همکاری با عزیزان در تمامی نماهای مختلف سیمانی می باشد.

شماره های تماس: ۰۹۱۲۹۴۰۴۰۵۴ – ۰۹۱۲۴۳۸۷۶۶۵

 


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


سیمان و روش ساخت نمای شسته سیمانکاری سیمان مرتبط به نمای ساختمان سیمانکاری نمای کلاسیک یا رومی نماکاری شسته نماکاری رومی سیمانکاری نما نماکاری سیمانی نماکاری

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه