۳- نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست

مواردی که در هنگام نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست ها باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم . قبل از تشریح نکاتی که باید در این مرحله رعایت شوند ، به طور خلاصه به توضیحاتی در رابطه با والپست ها و توری می پردازیم.

والپست چیست؟

وال پست یا وادار (wall post) که به صورت والپست هم نوشته می‌شود، برای بالا بردن استحکام و مقاومت دیوار در داخل آن از سازه ها و پروفیل هایی استفاده می شود. این سازه ها به عنوان نگهدارنده دیوار مطرح می شوند.

چرا والپست ها اجرا می شوند؟

اجرای وال پست سبب می شود تا دیوار با اسکلت ساختمان، به خصوص کف و سقف درگیر شود و در نتیجه مقاومت ساختمان در برابر باد و زلزله افزایش پیدا می کند. برای این منظور کافی است تا در زمان اتصال وال پست به دیوار، استانداردهای مربوطه رعایت شود.

اهمیت اجرای صحیح وال پست

اجرای صحیح وال پست بسیار مهم است زیرا تأثیر زیادی در کنترل خرابی دیوار دارد. به طور کلی ، وال پست یا اجرا نمی شود یا محاسبات آن دارای اشکالات عمده است.  وقتی سازه پایدار می ماند و اجزای اصلی آسیب نمی بینند ، اگر اجزای غیر سازه ای مانند دیوارها و نمای ساختمان آسیب ببینند ، ممکن است عملکرد کلی سازه نیز تحت تأثیر قرار گیرد. مشکلی وجود دارد. پیش بروید ، تلفات جبران ناپذیر اقتصادی و پرسنلی رخ می دهد.

رابیتس کاری چیست؟

رابیتس یا راویز شبکه ای فلزی ساخته شده از ورق های گالوانیزه است. رابیتس کاری یعنی اجرای پوشش سقف کاذبی با شبکه های مشبک فولادی که جهت پوشاندن بتن و تیرآهن، پیوستگی سطح دیوارها و ساخت یک بستر مناسب برای نصب تاسیسات کاربرد دارد.

کاربردهای اجرای رابیتس نما

استفاده از رابیتس کاری در نما باعث می‌شود دیواری یکنواخت و زیبا داشته باشیم؛ زیرا رابیتس موجب پیوستگی و یکنواختی دیوار شده و مانع از ایجاد انفصال یا ترک در آن می گردد

نکاتی در نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست ها

  • بعد از مرحله تیغه چینی و دیوار جینی در ساختمان که دیوار خام به دست می آید، ما تقاطع دو متریالی داریم. مثلا انواع تقاطع دو متریالی عبارتند از تقاطع بلوک با بتن، تقاطع یلوک با وال پست، تقاطع بلوک با آهن .
  • تقاطع دو متریالی چرا به وجود می آید؟ باید بگوییم که مثلا در تقاطع دو متریال ملات بتن و ملات بلوک نسبت خشک کردن ملات بتن با نسبت خشک کردن ملات بلوک با هم متغایر است.  به عنوان مثال یه سطح بتی داریم و یه سطح بلوکی. شما وقتی ملات رو روی سطح اینها می پاشید در جا بلوک خشک می کند ولی بتن طول میکشد تا ملات را جذب کند. زیرا بتن ملات به هم فشرده ای است که به زور آب را جذب میکند ولی بلوک نسبتاً زودتر آب رو جذب خواهد کرد و چون این دو تا با هم خشک نمیشوند شکافت این دو متریال ترکی میوفته و به مرور زمان این ترک بزرگتر خواهد شد.
  • پس برای اینکه از ترک خوردگی جلوگیری شود باید از توری استفاده شود که به طور همزمان روی بلوک و بتن (دو متریال متقاطع) کشیده شود تا این دو سطح را یکی کرده و یکپارچه نماید. چون توری مقاومتش را از دست نخواهد داد و وسط دو متریال درزی ندارد. توری مرغی در اصل باعث یکپارچگی کار خواهد شد.
  • در تقاطع بتن و آهن هم از رابیتس استفاده میشود.
  • در صورت عدم رعایت توری کشی در تقاطع دو متریال مثلا در پشت کار که کمتر به آن توجه میکنند بعد از مدتی باعث ترک خوردگی پشت کار خواهد شد.
  • حتما باید از توری های مقاوم باید استفاده شود.
  • جهت اتصال بهتر بین نبشی‌کشی و دیوار طرفین و جلوگیری از ترک خوردن ناشی از حرکت‌های جانبی ساختمان، در مرحله انجام نازک‌کاری، روی آن را با رابیتس یا توری مرغی می‌پوشانند و با سیم گالوانیزه محکم می‌کنند.


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


اجرای نمای شسته نمای رومی نماکاری نمای مدرن سیمانی ساختمان قیمت نمای سیمانی نماکاری سیمانی کلاسیک نمای کلاسیک سیمانکاری نمای ساختمان اجرای نمای سیمانی

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه