دیوارچینی-کیان-نما

۱- دیوارچینی در ساختمان

مواردی که در هنگام دیوارچینی حتما باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم . دیوارها ساختار اصلی و بیرونی سازه را تشکیل داده و بخش‌های داخلی را از هم جدا می‌کنند. انواع مختلفی از دیوارها وجود دارند که با نام‌های دیوار باربر، غیرباربر، سازه‌ای و دیوارهای زیرزمین و شالوده تقسیم‌بندی می‌شوند. هر کدام از این دیوارها را می‌توان با مصالح مختلفی مثل آجر، بتن، گچ و…، ساخت.

نکاتی که باید در دیوار چینی حتما رعایت شود

مرحله دیوار چینی در ساخت سازه اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا دیوارها یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان هستند که وظیفه انتقال بار به زمین، تحمل وزن سازه و جلوگیری از ریزش آوار را برعهده دارند.

۱- ماسه ای که برای دیوار چینی استفاده می شود

ماسه ای که برای دیوار چینی استفاده می شود نباید خاکی باشد و سوز داشته باشد و همچنین نباید دارای دانه های درشت باشد. به خاطر به هم ریختن چیدمان آجرها یا بلوک و یا بزرگ کردن بند آنها.

۲- میزان سیمانی که باید به ملات دیوارچینی اضافه کرد

به ازای هر چهار پیمانه ماسه باید یک پیمانه سیمان اضافه کرد. مثلا ۴ فرغون ماسه و یک پاکت سیمان ۵۰ کیلویی.

۳- آب دادن به سفال و یا آجر

آب دادن به سفال و یا آجر محلی که می خواهید اجرا کنید به خاطر ربودن گرد و خاک و بر طرف کردن تشنگی سفال آجر. هنگامی که سطح دارای گرد و خاک باشد و یا سفال یا بلوک، مانع چسبیدن ملات به خود می شود و اگر سفال یا آجر تشنه باشد آب ملات را زود جذب می کند و مانع سفت شدن آن می شود.

۴- نصب وال پست

وال پست نقش خیلی مهمی در مهار دیوار در برابر زلزله و لرزه های احتمالی دارد و اکثرا در ماههایی که دیوار تمام می شود و هیچ گونه مهاری وجود ندارد، نصب وال پست و درگیر کردن دیوار با آن بهترین و مناسب ترین روش است.

۵- شاغل (شاغول) کردن دیوار

برای شاغل کردن دیوار می توان از دو شمشه کمک گرفت. یکی در ابتدای دیوار و یکی در انتها و هر دو را شاغل کرد. و همچنین می توان از وال پست نصب شده کمک گرفت.

۶- گونیا کردن دیوار

گونیا کردن دیوار در دیواره استخرها و سرویس ها خیلی مهم است و باید از فریم در ورودی کمک گرفت و نسبت به آن گونیا فضای موجود چرخاند.

۷- بند ها نباید روی هم قرار بگیرند

بندهای قائم سفال، بلوک یا … نباید روی هم قرار بگیرند به خاطر پخش فشار موجود و جلوگیری از ترک خوردگی

۸- اندازه ضخامت ملات بین سفال، بلوک

ضخامت ملات نباید کمتر از یک و نیم سانت باشد این کار باعث می شود چسبندگی به حداکثر برسد و دیوار مقاومی شاهد خواهیم بود.

۹- آب دادن به دیوار

بعد از اینکه دیوار اجرا شد حداکثر تا یک روز دیگر باید به دیوار آب داد تا با جذب آب به مقاومت خود بیافزاید (این یکی از مهمترین مراحل در کل موارد بتنی می باشد که باید حتما جدی گرفته شود.)

 


محمد رضازاده اسبفروشانی

درباره محمد رضا زاده اسبفروشانی
محمد رضا زاده اسبفروشانی هستم. مدیر سایت کیان نما. سابقه اجرای انواع نماهای سیمانی نظیر نماهای رومی، کلاسیک و مدرن، شسته، انواع طرح های برش سیمانی، طرح سنگ، چوب، آلاچیق و آبشار و کلیه طرح های مربوط به سیمان را دارم.


سیمان و روش ساخت نمای شسته سیمانکاری سیمان مرتبط به نمای ساختمان سیمانکاری نمای کلاسیک یا رومی نماکاری شسته نماکاری رومی سیمانکاری نما نماکاری سیمانی نماکاری

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند

0 دیدگاه