>

خدمات ما

تصویر خدمات

۶- مرحله آخر

مواردی که در مرحله آخر نمای ساختمان باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم .

تصویر خدمات

۵- اجرای روکار

مواردی که در هنگام اجرای روکار حتما باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم .

تصویر خدمات

۴- اجرای پلاستر

مواردی که در هنگام اجرای پلاستر حتما باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم .

تصویر خدمات

۳- نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست

مواردی که در هنگام نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست ها باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم . قبل از تشریح نکاتی که باید در این مرحله رعایت شوند ، به طور خلاصه به توضیحاتی در رابطه با والپست ها و توری می پردازیم.

والپست چیست؟

وال پست یا وادار (wall post) که به صورت والپست هم نوشته می‌شود، برای بالا بردن استحکام و مقاومت دیوار در داخل آن از سازه ها و پروفیل هایی استفاده می شود. این سازه ها به عنوان نگهدارنده دیوار مطرح می شوند.

چرا والپست ها اجرا می شوند؟

اجرای وال پست سبب می شود تا دیوار با اسکلت ساختمان، به خصوص کف و سقف درگیر شود و در نتیجه مقاومت ساختمان در برابر باد و زلزله افزایش پیدا می کند. برای این منظور کافی است تا در زمان اتصال وال پست به دیوار، استانداردهای مربوطه رعایت شود.

اهمیت اجرای صحیح وال پست

اجرای صحیح وال پست بسیار مهم است زیرا تأثیر زیادی در کنترل خرابی دیوار دارد. به طور کلی ، وال پست یا اجرا نمی شود یا محاسبات آن دارای اشکالات عمده است.  وقتی سازه پایدار می ماند و اجزای اصلی آسیب نمی بینند ، اگر اجزای غیر سازه ای مانند دیوارها و نمای ساختمان آسیب ببینند ، ممکن است عملکرد کلی سازه نیز تحت تأثیر قرار گیرد. مشکلی وجود دارد. پیش بروید ، تلفات جبران ناپذیر اقتصادی و پرسنلی رخ می دهد.

رابیتس کاری چیست؟

رابیتس یا راویز شبکه ای فلزی ساخته شده از ورق های گالوانیزه است. رابیتس کاری یعنی اجرای پوشش سقف کاذبی با شبکه های مشبک فولادی که جهت پوشاندن بتن و تیرآهن، پیوستگی سطح دیوارها و ساخت یک بستر مناسب برای نصب تاسیسات کاربرد دارد.

کاربردهای اجرای رابیتس نما

استفاده از رابیتس کاری در نما باعث می‌شود دیواری یکنواخت و زیبا داشته باشیم؛ زیرا رابیتس موجب پیوستگی و یکنواختی دیوار شده و مانع از ایجاد انفصال یا ترک در آن می گردد

نکاتی در نصب رابیتس و کشیدن توری روی والپست ها

 • بعد از مرحله تیغه چینی و دیوار جینی در ساختمان که دیوار خام به دست می آید، ما تقاطع دو متریالی داریم. مثلا انواع تقاطع دو متریالی عبارتند از تقاطع بلوک با بتن، تقاطع یلوک با وال پست، تقاطع بلوک با آهن .
 • تقاطع دو متریالی چرا به وجود می آید؟ باید بگوییم که مثلا در تقاطع دو متریال ملات بتن و ملات بلوک نسبت خشک کردن ملات بتن با نسبت خشک کردن ملات بلوک با هم متغایر است.  به عنوان مثال یه سطح بتی داریم و یه سطح بلوکی. شما وقتی ملات رو روی سطح اینها می پاشید در جا بلوک خشک می کند ولی بتن طول میکشد تا ملات را جذب کند. زیرا بتن ملات به هم فشرده ای است که به زور آب را جذب میکند ولی بلوک نسبتاً زودتر آب رو جذب خواهد کرد و چون این دو تا با هم خشک نمیشوند شکافت این دو متریال ترکی میوفته و به مرور زمان این ترک بزرگتر خواهد شد.
 • پس برای اینکه از ترک خوردگی جلوگیری شود باید از توری استفاده شود که به طور همزمان روی بلوک و بتن (دو متریال متقاطع) کشیده شود تا این دو سطح را یکی کرده و یکپارچه نماید. چون توری مقاومتش را از دست نخواهد داد و وسط دو متریال درزی ندارد. توری مرغی در اصل باعث یکپارچگی کار خواهد شد.
 • در تقاطع بتن و آهن هم از رابیتس استفاده میشود.
 • در صورت عدم رعایت توری کشی در تقاطع دو متریال مثلا در پشت کار که کمتر به آن توجه میکنند بعد از مدتی باعث ترک خوردگی پشت کار خواهد شد.
 • حتما باید از توری های مقاوم باید استفاده شود.
 • جهت اتصال بهتر بین نبشی‌کشی و دیوار طرفین و جلوگیری از ترک خوردن ناشی از حرکت‌های جانبی ساختمان، در مرحله انجام نازک‌کاری، روی آن را با رابیتس یا توری مرغی می‌پوشانند و با سیم گالوانیزه محکم می‌کنند.

تصویر خدمات

۲- شاسی کشی یا زیرسازی (کاذب کاری)

مواردی که در هنگام شاسی کشی باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم . اصول و قواعد مهندسی بسیار مهم و دقیقی وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند شاسی‌کشی ساختمان شما را ساده‌تر کند و دوام و هزینه تمام شده مناسب آن را به بهترین نحو تضمین کند

شاسی کشی یا زیرسازی (نبشی کشی یا آهن کشی) چیست؟

شاسی کشی یا زیر سازی و یا آهن کشی فرآیند زیر سازی در ساخت انواع سازه ها جهت جلوگیری از تخریب آنان در هنگام وقوع زلزله است. در عملیات شاسی کشی، دقت در طراحی و اجرا، بسیار حائز اهمیت است. زیرا این مرحله از کار بصورت زیر سازی انجام می شود و در صورت بروز هرگونه مشکل در آن، رفع ایرادات به وجود آمده ممکن نیست.

مواردی که در شاسی کشی نما باید رعایت شود

ما در نماها بعد از محاسبه 3D و طرح ارائه شده و طبق دیتیل های ارائه شده از طرف مهندس معمار، یک سری حجم هایی داریم روی نما که باید اجرا شود. در حجم های بالای 5 سانت توصیه می شود که شاسی کشی یا کاذب کاری یا زیر سازی انجام شود. که به وسیله قوطی های با اندازه های مختلف طبق وزن سازه ای که قرار است شاسی کشی شود محاسبه می شود. قوطی و میلگرد و نبشی طبق وزن یا حجم بیرون آمدگی المانی که قرار است اجرا شود، محاسبه و خریداری می شود. و بعد از آن در قست اجرا باید محارهایی از بتن یا داخل ساختمان گرفته شود . اگر از بتن محار بگیریم باید از بتن یا به وسیله پلیدهای گذاشته شده که قبل از شاسی کشی قرار داده ایم، استفاده کنیم و شاسی کشی را انجام دهیم. و یا اگر چیزی نداریم که بتوانیم از اون محار بگیریم، کلا دیوار رو با مته سوراخ کنیم تا از پشت دیوار محار بگیریم و پیچ و رول پلاکی نصب کنیم و سازه خود را شکل بدهیم. در همه جای ایران این مرحله با آهن کشی و شاسی کشی و نصب میلگرد و ... انجام می شود و حجم ها نسبت به دیتیل های اجرایی انجام می گردد. ولی همیشه دو سانت و نیم نسبت به دیتیل کامل شده عقبتر خواهد بود. ما دو نوع دیتیل داریم که مهندس ارائه میدهد، دیتیل جوشکاری و دیتیل سیمانکاری. دیتیل جوشکاری هر شکست و برگشت و کنج و ... دو سانت عقبتر خواهد بود، یعنی دو سانت فضا رو عقبتر می گیرن تا ملات خور داشته باشد. و در اون دو سانت جوشکاری می کنند و طبق همان جوشکاری که انجام شده دو سانت و نیم ملات زده می شود و سپس پوشش داده می شود و کارهایی سیمانی طرح هم ایجاد می گردد. بعد از جوشکاری یک مرحله دیگر هم داریم که شامل همین مرحله زیرسازی است باید رابیتس بسته شود(اکثرا رابیتس 13 کانال لستفاده می شود) و رابیتسها را به صورت دو لایه عمودی و افقی می بندند. در نماهای کلاسیک و نماهای رومی در هر مرحله در کارهای سیمانکاری برای جلوگیری از ترک خوردگی و ریزش حتما باید دو تا رابیتس بسته بشه یعنی به صورت عمودی و افقی. در رابیتس عمودی، از ترک های افقی جلوگیری می کنیم و و اگر رابیتس افقی ببندیم از ترک های عمودی جلوگیری می کنیم. بنابراین به طور همزمان برای استحکام کار از رابیتسهای عمودی و افقی استفاده می شود . اجرای جوشکاری مرحله دوم آن هست. و حتما باید در حجم های بالای 5 سانت این مورد رعایت شود. چون بالای 5 سانت سیمانکاری وزن بالارفته و خطر ترک خوردگی و لرزش و ... هست.

نکات مهم در شاسی کشی نما

همانطور که قبلا هم گفتیم آهن کشی نمای ساختمان با عناوینی هم چون نبشی کشی و شاسی کشی نما در صنعت ساختمان‌ سازی نیز معروف است. و در آن حتما باید
 • نکته 1 : البته تا حجم بالای 5 سانت الی 7 سانت با نحوی می توان اجرا کرد به این صورت که از میخ استفاده کنیم و سپس دور میخها سیم بپیچیم و حالت یکپارچگی ایجاد کرد تا ریزش و ترک نداشته باشد.
 • نکته 2: فرقی نمیکنه که نمای مدرن باشه یا کلاسیک وقتی نمای خامی را در نطر بگیرید به طور مثال اگر که قرار است که نمای الی روی اون اجرا بشه اون یک متری که بیرون زدگی داره حتما باید شاسی کشی شود.
 • نکته 3: اکثرا در شمال کشور یا بنادر و یا جاهایی که هوای شرجی دارن معمولا از نبشی استفاده می شود و از قوطی (به دلیل رطوبت) استفاده نمی شود.
 • نکته 4: حتما باید لحیم کاری به قدری باشد که سنگینی کار (سیمان)  رو تحمل کند و از ترک خوردگی جلوگیری شود. تا به مرور زمان میلگردها آویزان نشود و شل نشود. در هنگام شاسی کشی نما باید تمام اتصالات زیر سازی به نما بررسی شود. در صورتی که اتصالات دچار شل شدگی باشند موجب بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد.
 • نکته 5: استفاده از میلگرد در بسیاری از بخش های مختلف سازه موجب افزایش مقاومت آن خواهد شد. میلگرد ها با فاصله حداثر 20 سانت از هم جایگذاری شوند و فاصله بین نبشی و سیمان باید حد استاندارد داشته باشد.
 • نکته 6: در عملیات شاسی‌کشی دقت و اندازه‌گیری در هنگام طراحی و اجرا بسیار مهم بوده، زیرا به دلیل زیرکار بودن این فرآیند بروز هرگونه خطا و ایراد می‌تواند عواقبی پر هزینه و غیر قابل جبران داشته باشد.

سفارش انجام شاسی کشی یا زیرسازی (کاذب کاری)

هموطنان عزیز جهت مشاهده پروژه های انجام شده توسط گروه نماکاری کیان نما از طریق لینک نمونه پروژه های اجرا شده کیان نما می توانید اقدام نمایید و جهت مشاوره تلفنی برای پروژه های خود و انجام شاسی کشی یا زیرسازی با شماره های زیر می توانید به طور مستقیم با ما در تماس باشید. شماره های تماس: ۰۹۱۲۹۴۰۴۰۵۴ ۰۹۱۲۴۳۸۷۶۶۵  

تصویر خدمات

۱- دیوارچینی در ساختمان

مواردی که در هنگام دیوارچینی حتما باید رعایت شود را در ادامه بیان کرده ایم . دیوارها ساختار اصلی و بیرونی سازه را تشکیل داده و بخش‌های داخلی را از هم جدا می‌کنند. انواع مختلفی از دیوارها وجود دارند که با نام‌های دیوار باربر، غیرباربر، سازه‌ای و دیوارهای زیرزمین و شالوده تقسیم‌بندی می‌شوند. هر کدام از این دیوارها را می‌توان با مصالح مختلفی مثل آجر، بتن، گچ و…، ساخت.

نکاتی که باید در دیوار چینی حتما رعایت شود

مرحله دیوار چینی در ساخت سازه اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا دیوارها یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان هستند که وظیفه انتقال بار به زمین، تحمل وزن سازه و جلوگیری از ریزش آوار را برعهده دارند.

1- ماسه ای که برای دیوار چینی استفاده می شود

ماسه ای که برای دیوار چینی استفاده می شود نباید خاکی باشد و سوز داشته باشد و همچنین نباید دارای دانه های درشت باشد. به خاطر به هم ریختن چیدمان آجرها یا بلوک و یا بزرگ کردن بند آنها.

2- میزان سیمانی که باید به ملات دیوارچینی اضافه کرد

به ازای هر چهار پیمانه ماسه باید یک پیمانه سیمان اضافه کرد. مثلا 4 فرغون ماسه و یک پاکت سیمان 50 کیلویی.

3- آب دادن به سفال و یا آجر

آب دادن به سفال و یا آجر محلی که می خواهید اجرا کنید به خاطر ربودن گرد و خاک و بر طرف کردن تشنگی سفال آجر. هنگامی که سطح دارای گرد و خاک باشد و یا سفال یا بلوک، مانع چسبیدن ملات به خود می شود و اگر سفال یا آجر تشنه باشد آب ملات را زود جذب می کند و مانع سفت شدن آن می شود.

4- نصب وال پست

وال پست نقش خیلی مهمی در مهار دیوار در برابر زلزله و لرزه های احتمالی دارد و اکثرا در ماههایی که دیوار تمام می شود و هیچ گونه مهاری وجود ندارد، نصب وال پست و درگیر کردن دیوار با آن بهترین و مناسب ترین روش است.

5- شاغل (شاغول) کردن دیوار

برای شاغل کردن دیوار می توان از دو شمشه کمک گرفت. یکی در ابتدای دیوار و یکی در انتها و هر دو را شاغل کرد. و همچنین می توان از وال پست نصب شده کمک گرفت.

6- گونیا کردن دیوار

گونیا کردن دیوار در دیواره استخرها و سرویس ها خیلی مهم است و باید از فریم در ورودی کمک گرفت و نسبت به آن گونیا فضای موجود چرخاند.

7- بند ها نباید روی هم قرار بگیرند

بندهای قائم سفال، بلوک یا ... نباید روی هم قرار بگیرند به خاطر پخش فشار موجود و جلوگیری از ترک خوردگی

8- اندازه ضخامت ملات بین سفال، بلوک

ضخامت ملات نباید کمتر از یک و نیم سانت باشد این کار باعث می شود چسبندگی به حداکثر برسد و دیوار مقاومی شاهد خواهیم بود.

9- آب دادن به دیوار

بعد از اینکه دیوار اجرا شد حداکثر تا یک روز دیگر باید به دیوار آب داد تا با جذب آب به مقاومت خود بیافزاید (این یکی از مهمترین مراحل در کل موارد بتنی می باشد که باید حتما جدی گرفته شود.)